KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14618183
*
nr 1461 8183
Emil Johanson-Thor
(1889-1958), Sverige
Oljemålning, Tillskriven ( Intyg från sonen medföljer), ej signerad, gårdsmotiv från Hven. Olja på duk, 44x54cm, yttermått inklusive ram: 54x63cm
Emil Johanson-Thor, svensk målare och grafiker född i Landskrona 1889, död 1958.
Följerätt
Utrop:
2.000 kr
Såld:
1.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 april 2022
kl 18:17:47
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/4 14:04:02
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Emil Johanson-Thor
Emil Johanson-Thor, svensk målare och grafiker född i Landskrona 1889, död 1958.
Läs mer om Emil Johanson-Thor
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ej signerad emil johanson-thor gårdsmotiv från hven olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12
-
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22
-
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Signerad, skåne..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12
-
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06
*
Emil Johanson-Thor
Emil Johanson-Thor, svensk målare och grafiker född i Landskrona 1889, död 1958.
Läs mer om Emil Johanson-Thor
nr 1461 8183
Emil Johanson-Thor
(1889-1958), Sverige
Oljemålning, Tillskriven ( Intyg från sonen medföljer), ej signerad, gårdsmotiv från Hven. Olja på duk, 44x54cm, yttermått inklusive ram: 54x63cm
Emil Johanson-Thor, svensk målare och grafiker född i Landskrona 1889, död 1958.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 2.000 kr |
| Såld: | 1.500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 18 april 2022 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 12/4 14:04:02 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Emil Johanson-Thor
Emil Johanson-Thor, svensk mÃ¥lare och grafiker född i Landskrona 1889, död 1958.Läs mer om Emil Johanson-Thor
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ej signerad emil johanson-thor gårdsmotiv från hven olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12 -
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51 -
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22 -
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Signerad, skåne..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12 -
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06



